E-BÜLTEN EKİM 2011    

F4ESL Projesi Mezunlarıyla Buluştu.

 

F4ESL – Tarladan Çatala Avrupa Gıda Güvenliği Mevzuatı Eğitimi Projesi, 7 Ekim tarihinde gerçekleştirilen Sertifika Töreninde mezunlarıyla buluştu. Eğitimi başarıyla bitiren katılımcılara sertifikalarının sunulduğu törene, Türkiye’nin yanı sıra Bosna Hersek, Birleşik Arap Emirlikleri, Slovakya, Bulgaristan, Yunanistan ve İspanya’dan dereceye giren katılımcılar,  proje ortakları ve gıda sektörünün önde gelen isimleri de katılım gösterdi. Açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Sn. Samim SANER “AB’de tarladan çatala yaklaşımıyla alanında bir ilk olan ve 2026 kişinin başvurduğu F4ESL eğitim programı 55 ülkeden binin üzerinde kişiye eşsiz bir eğitim olanağı sundu.” dedi.

Mezuniyet töreni kapsamında sektörün önde isimlerinin katılımı ile “Gıda Güvenliği Mevzuatı” konulu bir seminer gerçekleşti. Seminerde Türk Gıda Mevzuatı, AB Uyum Süreci ve Uluslararası Bağlayıcılıklar ile Gıda Sanayi İçin Gıda Mevzuatının Önemi konularına değinildi.

F4ESL Projesine Övgüler Yağdı

Törene katılım gösteren TÜGİS Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Necdet BUZBAŞ, gıda sektörü için gıda mevzuatının önemine değinerek F4ESL projesinin bu noktada ne kadar önemli olduğunu dile getirdi.

Türk Gıda Mevzuatı ve AB Uyum Süreci konusunda bilgi veren TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Sn. Petek ATAMAN, Kalite Sistem Laboratuar Grubu koordinatörlüğünde yürütülen F4ESL Projesinde görev almaktan duyduğu mutluluğu katılımcılarla paylaştı.

Törende, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Türkiye’den dereceye giren katılımcılar F4ESL hakkındaki yorumlarını paylaştılar. Gıda mevzuatı konusundaki eksikliklerinin bu eğitimle ortadan kaldırıldığını belirten katılımcılar bu projenin birer yararlanıcısı olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdiler.

 

AB Gıda Güvenliği Mevzuatını kapsayan F4ESL nedir?
Koordinatörlüğü Kalite Sistem Laboratuarlar Grubu tarafından yapılan ve AB tarafından Leonardo da Vinci Programı kanalıyla desteklenen F4ESL - Tarladan Çatala Avrupa Gıda Güvenliği Mevzuatı Projesi, gıda zincirinde yer alan tüm paydaşlara en yeni eğitim metotları ile mesleki eğitim sağlayan, AB Gıda Güvenliği Mevzuatı üzerine yenilikçi ve gelişmiş online bir eğitim programıdır. F4ESL projesi, gıda sektöründe çalışan her iş kolu için mevzuat boşluklarını tüm ilgili AB gıda mevzuatlarını “tarladan çatala” yaklaşımıyla kapsayarak kapatmayı amaçlamaktadır.
Gıda üreticileri ve gıda işleyicileri, resmi kontrolörler / denetçiler, gıda ve gıda güvenliği ile ilgili birlik, oda ve dernek üyeleri, ithalatçılar ve ihracatçılar ile gıda sektöründe çalışan Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim, Kimya Mühendisi, Kimyager gibi meslek gruplarının ve bu mesleklerin son sınıf öğrencilerini hedef alan F4ESL eğitim programından katılımcılar ücretsiz olarak faydalanmıştır. İngilizce, Türkçe ve Bulgarca olmak üzere 3 dilde gerçekleştirilen eğitim 55 ülkeden 2 bin 26 başvuru almıştır.
Projede, Türkiye ve 5 Avrupa Birliği ülkesinden toplam 11 kuruluş, gıda güvenliği mevzuatı ve e-learning teknolojisi ile ilişkili deneyim ve bilgilerini paylaşmak için bir araya gelmiştir. Eğitim programının 5 modül ve 35 dersten oluşan müfredatı, alanında uzman profesyoneller tarafından Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olmak üzere üç lisanda hazırlanmıştır.

Projenin en önemli amacı; gıda sektöründe çalışan farklı meslek gruplarına “tarladan çatala” gıda güvenliği mevzuatı bakış açısını kazandırmaktır. Önümüzdeki dönemlerde eğitimin ticarileştirilerek daha da yaygınlaştırılması ve sektörden yoğun ilgi görmesi bekleniyor.